субота, 5 грудня 2015 р.

Що таке демократія?

Що таке демократія?


Картинки по запросу геродот памятникОднією з основоположних рис сучасного суспільства — як, скажімо, науково-технічний прогрес на сьогоднішній день є демократія.
Термін "демократія" з грецької мови перекладається як народовладдя, або, використовуючи визначення американського президента Авраама Лінкольна, "правління народу, вибране народом і для народу". Даним терміном в Давній Греції позначали державний лад, за якого вирішальна роль у прийнятті рішень і врядуванні належала народним зборам і голосуванню.

Ідея демократії вперше була висловлена Геродотом у V ст. до н.е.: це — держава, побудована на рівності (грецькою мовою така держава називалась "ізономія"). Вважають, що вперше слово "демократія" пролунало з уст афінського стратега Перікла: "Ми називаємо себе демократією, оскільки наше управління знаходиться в руках багатьох, а не кількох".
Що собою являє демократія.
Картинки по запросу У ЧерчільЗ одного боку, вона дає людству широкі можливості, але вона ж породжує і цілу низку проблем. Недаремно Уінстон Черчилль сказав про демократію такі слова: "...ця система влади погана, але всі інші набагато гірші". Та все ж поширення духу демократії є однією з головних ознак сучасної цивілізації, одним із проявів глобалізації цивілізаційних надбань заснованих на певній системі цінностей та ідеалах суспільного устрою й відповідному йому світогляду.  
Під цінностями розуміються загальні ідеї, які допомагають людям відрізняти добро від зла, бажане від небажаного і формулювати на цій підставі орієнтири і принципи поведінки. Демократичні цінності є уособленням її значущості і життєдіяльності і представлені наступними складниками:
ü громадянство і громадянськість, що представляють собою формальну належність людини до держави, спроможність людини усвідомлювати власні інтереси, захищати їх з урахуванням інтересів усього суспільства (розвиненості соціальної свідомості і індивідуальної гідності, а також розвитку компетентності громадян – знань про способи відстоювання прав, свобод, захисту інтересів – і усвідомленні відповідальності);
ü свобода;
ü конституція і конституціоналізм. Вони виступають інститутами визначення меж свободи і відповідальності;
ü свобода совісті й віротерпимість;
ü свобода слова;
ü моральна автономія, тобто вільне самовизначення людини;
ü приватність, невтручання в особисте життя;
ü громадянська асоціація. Ціннісні виміри демократії включають в себе цінності громадської асоціації, як то: повага до громадянської думки, спільного рішення, громадянського порядку і соціальної згоди;
ü соціальний порядок як універсальна цінність будь-якого суспільства. Розрізняють наступні форми демократії: пряма (безпосередня), плебісцит, представницька
Пряма демократія передбачає безпосередню участь громадян у процесі підготовки, прийняття та реалізації рішень. В найбільш розвиненій формі пряма демократія знайшла втілення в античній полісній демократії.
Плебісцитна демократія передбачає відкрите волевиявлення населення, пов'язане з певною фазою підготовки рішення (підтримка або негативне ставлення до певного рішення, процесу (референдум)).
Представницька демократія передбачає опосередковану участь громадян у процесах прийняття рішень через представників, яких вони обирають в законодавчі та виконавчі органи влади.
Принципова проблема демократії, як і будь-якої іншої політико-ідеологічної системи, полягає в тому, чи виходить вона з реальної природи людини.

Досліджуючи історію цього явища можна стверджувати: демократія виникла з повсякденної практики шляхом поступового розвитку суспільства, його руху до більш розвинених і досконалих форм. Спроби викорінити демократію, що мали місце в історії, ніколи не були цілковито успішними, тому що демократичні форми правління відповідають глибинним прагненням людини до самостійності і свободи. При цьому, одна з визнаних цінностей для людської істоти - це визначеність.
Картинки по запросу фото демократів

Немає коментарів:

Дописати коментар