Всесвітня історія


Онлайн-підготовка для ДПА
дивіться тут

Схеми та таблиці 8-9 клас
дивіться тут
https://docs.google.com/file/d/0B9brJH_QWjpfZUZ0TkNxd3RSTnM/edit

Розробка уроку для 10 класу
Тема: СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ
Мета: 1. на основі аналізу теоретичного матеріалу допомогти учням визначити зміни статусу США у світі після Першої світової війни; визначити і охарактеризувати особливості періоду «проспериті»; з’ясувати причини та наслідки «Великої депресії», пояснювати суть «нового курсу» Рузвельта, його значення і наслідки; надати учням допомогу у формулюванні висновку, що курс Ф. Рузвельта показав важливу роль держави в збереженні основ демократії в США у період кризи, довів дієздатність політики втручання держави в економічні процеси, а також, вперше в історії США держава взяла на себе роль гаранта соціальної захищеності своїх громадян;


2. формувати і удосконалити вміння: аналізувати, порівнювати і узагальнювати історичний матеріал; розглядати історичні явища в конкретних історичних умовах; вміти застосовувати нові знання стосовно сучасності; розвивати критичне мислення та навички кооперативного співробітництва;
3. виховати любов та шану до історії.
Основні поняття і терміни: «Проспериті»; «Велика депресія»; «Новий курс» Ф. Рузвельта; економічна криза.
Основні дати:
1913-1921 – президентство В. Вільсона
1921-1923 – президентство У. Гардінга
1923-1929 – президентство К. Куліджа
24.10.1929 – крах на Нью-Йоркській біржі
1922-1929 – стабілізація і «процвітання» США
1929-1933 – світова економічна криза
Особа в історії: Вудро Вільсон,  Франклін Рузвельт.
Навчально-методичне забезпечення:
1.     Полянський. П. Б. Всесвітня історія. 1914-1939 рр. -  К.: «Генеза». -  2002
2.     Атлас з новітньої історії. 10 кл.
3.     Настінна карта «Європа в 1924-1933 роках»
4.     Портрети В. Вільсона і Ф. Рузвельта
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Статус США після закінчення Першої світової війни
2. Період «проспериті» у США, його особливості
3. Велика депресія, її причини і наслідки
4. Обрання Ф. Рузвельта президентом США, його «новий курс», суть, мета, наслідки і значення.
V.Закріплення знань.
VІ. Домашня робота.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань здійснюється за допомогою евристичної бесіди з учнями?
1. Що вам відомо про США?
2. Покажіть на карті США,
Як закінчилася  Перша світова для США?
Яку роль відіграла американська делегація на Паризькій мирній конференції?
Чи здобули США якісь надбання в Першій світовій війні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Після закінчення Першої світової війни змінився статус США на міжнародній арені, почався процес економічного відродження і стабілізації країни після чого настав час «Великої депресії», а спробою виходу з кризи стала політика «нового курсу» президента США Ф. Рузвельта, цей період вважають найцікавішим періодом американської історії. Про ці події ми і дізнаємося на уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Подивіться на зміст § 7 вашого підручника і спробуйте сформулювати запитання, на які ви б хотіли дізнатись відповіді.
Учні формулюють приблизно такі запитання:
1. Які заходи внутрішньої зовнішньої політики американських президентів призвели до зміни післявоєнного статусу США?
2. Що забезпечувало «процвітання» США, що складало особливості цього періоду?
3. Що зумовило «Велику депресію», як вона проявилося, які її особливості?
4. Що являв собою «новий курс» Ф. Рузвельта?
А тепер спробуємо дати відповіді на ці запитання через вашу роботу в групах.
Скажіть, як із поставлених запитань можна сформулювати проблемне завдання уроку?
Учні формулюють таке завдання: що вдалося і що не вдалося президенту Рузвельту в його політиці подолання «Великої депресії».
Для того, щоб реалізувати завдання уроку, вчитель пропонує роботу в групах.
(завдання заздалегідь роздруковуються кожній групі)
Група № 1
Які заходи внутрішньої і зовнішньої політики президента-демократа В. Вільсона і президента-республіканця В. Гардінга призвели до зміни статусу США після закінчення Першої світової війни, відобразіть це у таблиці:
№ з/п
Сфера політики
Заходи
Наслідки
1.
Внутрішня


2.
Зовнішня


3.
Визначальним фактором у їх політиці було


Група № 2
Опрацюйте матеріал підручника і заповніть таблицю «Період «проспериті» в США, його особливості», дайте пояснення поняттю «проспериті» користуючись словником
№ з/п
Запитання для дослідження
Характеристика
1.
Що забезпечило період «проспериті»?

2.
В чому проявилось процвітання в США?

3.
Особливості періоду «проспериті в США».


Група № 3
Складіть таблицю «Велика депресія» в США»
№ з/п
Запитання для дослідження
Характеристика
1.
Причини «Великої депресії»:

2.
В чому проявилася?

3.
Особливості «Великої депресії».

Складіть «асоціативний кущ» до поняття «криза».
Група № 4
Складіть таблицю ««Новий курс» Ф. Рузвельта» за таким алгоритмом, диференціюйте роботу між собою
Сфера заходів
Заходи
Результати, підсумки
Фінансова система
1. В зв’язку з кризою в банківській системі, банкрутством банків, були закриті всі банки
2. Дозвіл на відкриття і одержання позик дістали тільки великі банки
3. Для заспокоєння вкладників та дрібних акціонерів:
а) обмежувались біржові операції;
б) встановлювався контроль за ринком акцій;
в) було створено корпорацію по страхуванню банківських вкладів.
4. Взято під контроль держави золотий запас і було заборонено вивозити золото за кордон.
5. Повноваження державного контролю передано Національному Банку США
Всі ці заходи:
1.     забезпечили збільшення фінансових ресурсів і посилили їх регулюючу функцію;
2.     відновили довіру людей до банків і припинили відтік капіталів за кордон.
Сфера про-мисловості
1. Було прийнято Закон про відновлення   національної економіки (1933р.)
2. Розроблено кодекси чесної конкуренції, які встановлювали:
а) обсяги виробництва;
б) ціни на продукцію не могли бути нижчими від встановлених;
в) розміри зарплатні;
г) регуляцію ринків збуту.
4. Держава надавала кредити великим корпораціям.
5. Держава здійснювала вигідні замовлення корпораціям.
Ці заходи сприяли:
- зміцненню великих компаній, концентрації виробництва та витіснення з ринку малих підприємств;
- припинили спад виробництва і падіння доходів робітників;
- було створено систему державного регулювання і контролю.
У сільському господарстві
1. У 1933 р. був прийнятий закон про допомогу фермерам.
2. Засновано Адміністрацію регулювання сільським господарством.
3. Запроваджувались «молочні кодекси», які визначали обсяги виробництва молока і ціну на нього.
4. Держава закуповувала худобу аби утримувати стабільні ціни на ринку.
1. Вони усунули масове розорення американських фермерів.
2. Стабілізували ціни на сільськогосподарську продукцію.
3. Створили в державі стабільний продовольчий резерв.
У соціальній сфері
1. Для боротьби з безробіттям було створено Адміністрацію громадських робіт.
2. Для безробітної молоді створили трудові табори.
3. У 1935 р. був прийнятий Закон про трудові відносини, який давав право робітникам на створення профспілок; на укладення трудових договорів; встановлював розмір мінімальної заробітної   плати, тривалість робочого тижня.
4. Було прийнято Закон про соціальне забезпечення, який передбачав
а) встановлення пенсій;
б) допомогу безробітним.
Вони:
а) відвернули соціальний вибух;
б) призупинили зростання безробіття;
в) вперше в історії США держава взяла на себе роль гаранта соціальної захищеності громадян США;
г) держава розширила рамки демократії.
Група № 5
Підсумуйте, використовуючи метод «Т–схеми», що вдалося і що не вдалося зробити президенту Ф. Рузвельту у подоланні «Великої депресії» у США.
Вдалося
Не вдалося



V.  Закріплення знань. Рефлексія.
1. Повертаємось до результатів вашої роботи і оцінюємо їх. (Відзначаю роботу кращих учнів, їх доповнення).
2. Що не вдалося Ф. Рузвельту і чому?
VІ.  Домашнє завдання.
1. § 7. Напишіть коротке есе на тему «Ф. Рузвельт як політик і як людина» за бажанням.
2. Що на вашу думку може використати з досвіду США теперішній уряд для подолання кризи в Україні?





Немає коментарів:

Дописати коментар